رونمایی از نخستین دستگاه ضدعفونی کننده توسط نائب رییس مجلس شورای اسلامی

رونمایی از نخستین دستگاه ضدعفونی کننده توسط نائب رییس مجلس شورای اسلامی

ضدعفونی کتاب با دستگاه تاراکلین محقق شده است.

 

جزییات رونمایی از دستگاه ضدعفونی کتاب

 

دستگاه ایرانی ضدعفونی‌کننده کتاب به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی و با همکاری شرکت دانش‌بنیان تاراتک شرق طی مراسمی در روز ۵شنبه ۶ شهریور رونمایی شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی کتابخانه‌های عمومی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نماینده محترم مردم مشهد و کلات و نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی در این مراسم از تلاش اداره کل کتابخانه‌های عمومی برای پیگیری راهکاری برای ادامه فعالیت ایمن کتابخانه‌ها در شرایط کرونایی تقدیر شد. نائب رییس مجلس گفت: اندیشه جهادی نیروی پیشران کشور است و این اندیشه در تمامی مشکلات و بحران‌ها یاری رسان کشور بوده است و در حال حاضر نیز با همین اندیشه و تفکر مشکل کووید ۱۹ را نیز پشت سر خواهیم گذاشت.

slide-6d48d3a
slide-44f2173
slide-1e76346
slide-37ca49b
slide-a5f6d88
slide-c326316

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی افزود: مردم باید زندگی با کووید ۱۹ را یاد بگیرند و در کنار زندگی با این ویروس و حفظ و رعایت پروتکل‌های بهداشتی به زندگی خود ادامه دهند و برای حل مشکلات پیش آمده بعد از شیوع ویروس دنبال راهکار مناسب باشیم. او ساخت دستگاه داخلی ضدعفونی کتاب و اسباب‌بازی را در همین راستا ارزیابی کرد و ادامه داد: این دستگاه به حل مشکل اقتصادی بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی در حوزه گردشگری، کشاورزی و خدمات نیز کمک خواهد کرد.

 

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی هم گفت: با توجه به شرایط خاص کشور بعد از شیوع ویروس کرونا و ضرورت توجه به دستور العمل‌های بهداشتی جهت حفظ سلامت کتابداران و اعضای کتابخانه‌های عمومی از ابتدای شیوع این ویروس راهکارهای مناسب و توصیه‌شده برای جلوگیری از ویروس کرونا انجام شده است

 

حجت‌الاسلام علی‌اکبر سبزیان افزود: کتاب‌ها و منابع بازگشتی در کتابخانه‌ها می‌توانند محل مناسبی برای تجمع انواع ویروس، باکتری و قارچ باشند. به خصوص با شرایط ویژه کنونی و وجود ویروس کووید ۱۹، کتاب‌ها حتما به گندزدایی و یا قرنطینه نیاز خواهند داشت. تهیه دستگاه ضدعفونی کتاب و اسباب بازی به همین جهت از طرف اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی پیگیری و با تلاش و همت جهادی جوانان خلاق و مبتکر شرکت دانش‌بنیان داده‌پرداز تاراتک شرق ساخته شد و در حال حاضر شاهد آغاز بهره‌برداری از این دستگاه هستیم.

 

حسین شادکام، قائم‌مقام اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی نیز این دستگاه را زمینه‌ای برای استفاده مطمئن از محیط‌های آموزشی عنوان کرد و ادامه داد: مدارس ما با تجهیز به این دستگاه می‌توانند نسبت به استفاده سالم از کتاب‌ها و جزوه‌های آموزشی مطمئن باشند.

 

محمدحسین روشنک، رئیس ستاد مردمی مقابله با کرونا در خراسان رضوی هم در این مراسم بیان کرد: یکی از نکات مهم و راهبردی در بیانات مقام معظم رهبری در ابتدای هفته دولت توجه به نیروی جوان و خلاق و مبتکر کشور در حل مشکلات است و هر جا ما این راهبرد اساسی را مورد توجه قرار داده‌ایم بر مشکلات فائق آمده‌ایم.او افزود: خوشحالیم که امروز در حوزه کتابخانه‌های عمومی و با تکیه بر استعداد جوانان خلاق کشور ابزاری کاربردی در مقابله با ویروس کرونا ساخته شده است.

 

امین درخشان، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان داده‌پرداز تاراتک شرق نیز در این جلسه از همکاری و همراهی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در طول دوره ساخت دستگاه ضدعفونی‌ کتاب تشکر کرد. 

 

عبادی اظهار کرد: این دستگاه با استفاده از تشعشع UVC و عملگر یون منفی و فن‌های پرقدرت در جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های ویروسی مانند کووید ۱۹، هپاتیت و سایر بیماری‌های مسری موثر است و در حداقل فضا دارای جایگاه مستقل کتاب و اسباب‌بازی بوده و در هر ساعت تمام قسمت‌ها از جمله جلد و صفحات داخلی را ضدعفونی کرده و ظرفیت مخزن دستگاه در هر بار استفاده بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ کتاب است. این دستگاه قابلیت ضدعفونی سطوح وسایل مختلف را در ۹۰ ثانیه دارد.

 

این مراسم با رونمایی از دستگاه ضدعفونی‌کننده کتاب پایان یافت.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.