تجهیز کتابخانه های مرکزی کشور به دستگاه ضدعفونی کننده کتاب

تجهیز کتابخانه های مرکزی کشور به دستگاه ضدعفونی کننده کتاب

معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد از خرید ۱۰ دستگاه ضدعفونی کننده کتاب (Book Sterilizer) برای ۱۰ کتابخانه مرکزی کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد از خرید ۱۰ دستگاه ضدعفونی کننده کتاب (Book Sterilizer) برای ۱۰ کتابخانه مرکزی کشور خبر داد.

رمضانی در خصوص فرایند خرید دستگاه‌های ضدعفونی کننده کتاب، اظهار داشت: ایده خرید Book Sterilizer به پیش از شیوع کرونا برمی گردد. از آنجاکه مکان‌های عمومی نظیر کتابخانه‌ها به طور معمول و روزانه محل تردد کاربران جهت بهره‌مندی از خدمات آن و از جمله دریافت کتاب است و نیز در فضاهای بخش خردسال و کودک کتابخانه و به طور ویژه در کتابخانه های مرکزی، امکان ابتلا به بیماری از طریق لمس کتاب و اسباب بازی بیشتر است، در نظر داشتیم این دستگاه ها را برای اطمینان‌بخشی به افراد کتابخوان، اعضای کتابخانه و والدین درخصوص ایمن و پاکیزه بودن کتب و وسایل بازی موجود در بخش خردسال و کودک و در واقع حفاظت از سلامت اعضا، خریداری کنیم.
وی افزود: با بررسی‌های انجام شده، این دستگاه را در اندازه کوچک (تقریباَ ماشین لباس شویی) در برخی کشورها چون کره جنوبی، چین و… شناسایی کردیم که در بازه زمانی متغیر از ۳۰  ثانیه الی ۳۰ دقیقه کتاب و وسایل بازی را ضدعفونی و درواقع اسئتریل (که بنا به گفته‌ی کارشناسان امر، مرحله‌ای بالاتر از ضدعفونی است) می کرد. چنین دستگاهی در ایران تولید و تجاری‌سازی نمی شد، فلذا امکان تامین آن وجود نداشت، البته تنها یک شرکت داخلی، مشابه چینی این دستگاه را وارد می کرد که فاقد خدمات پس از فروش بود و یا اینکه اطمینان از گواهی‌نامه‌های ایمنی و سلامت دستگاه قابل احصا و پیگیری نبود. 

دستگاه ضدعفونی تاراکلین 500

معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی: با شیوع کرونا نیاز کتابخانه‌ها به چنین دستگاهی بیش از پیش احساس شد؛ در ابتدای سال ۱۳۹۹ نمایشگاه دستاوردهای داخلی مبارزه با شیوع بیماری کرونا در دانشگاه شهید بهشتی برپا شد. در این نمایشگاه شرکت های دانش بنیان، دستگاه های مشابهی ویژه مراکز عمدتاَ پزشکی نظیر دندان پزشکی‌ها، کلینیک‌های بهداشتی و درمانی و امثالهم تولید می کردند؛ پس از مذاکره با چند شرکت، دستگاه هایی متناسب با نیازهای کتابخانه تولید شد و در نهایت با بررسی محصولات و انجام روال اداری و مناقصه، ۱۰ دستگاه ضدعفونی کننده کتاب از یک شرکت معتبر دانش بنیان خریداری شد. 
رمضانی تصریح کرد: دستگاه ضدعفونی کننده کتاب، اندازه‌های مختلفی دارد که مدل تهیه شده دارای ۵۰۰ لیتر حجم (معادل یک قفسه کتاب) است که افزون بر کتاب، امکان ضدعفونی کردن اسباب بازی و سایر لوازم اداری را نیز دارد. ظرفیت این دستگاه ۱۰۰ الی ۱۵۰ جلد کتاب است که طی ۳۰ دقیقه الی یک ساعت، کتاب ها را به طور کامل ضدعفونی و استریل می کند. فضای داخلی دستگاه دارای چندین طبقه است که امکان ضدعفونی کردن لوازم اداری و اسباب بازی را نیز فراهم می کند.
معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی تصریح کرد: این دستگاه مبتنی بر ضدعفونی به کمک اشعه UV و دارای تأییدیه‌ی عملکرد از دانشگاه علوم پزشکی، تاییدیه تست عدم نشت و ایمنی و تاییدیه تست الکترونیک است. بر اساس تست های انجام شده در مراکز علمی و آزمایشگاهی، دستگاه ضدعفونی کننده کتاب در جلوگیری از ابتلا به بیماری های ویروسی از جمله کووید ۱۹ اثرگذار است و تا ۹۰ درصد انواع ویروس و باکتری را از سطوح پاکسازی می کند. همچنین این دستگاه با فشار باد و فیلتر هپا قابلیت زدودن گرد و غبار، مایت و عوامل آلرژی‌زا را دارد. همچنین ضدعفونی تمام قسمت‌های انواع کتاب (جلد و صفحات داخلی) و در قطع‌های مختلف، طول زمان کار قابل تنظیم، فاقد آلودگی شیمیایی بودن و مصرف برق پایین از دیگر ویژگی های این دستگاه است.
رمضانی با اشاره به خرید این دستگاه‌ها از محل اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، در خصوص زمان ارسال به کتابخانه های مرکزی کشور، گفت: تاکنون دو دستگاه برای تجهیز کتابخانه های در دست افتتاح مرکزی سنندج و قم ارسال شده است و سایر کتابخانه های مرکزی نیز در خردادماه به دستگاه ضدعفونی کننده کتاب مجهز خواهد شد. 
وی اظهار امیدواری کرد در صورت وجود اعتبار، خرید این دستگاه برای سایر کتابخانه‌های پرمراجعه در دستور کار قرار خواهد گرفت.

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.