حضور شرکت در رویداد ملی تا ثریا

حضور شرکت در رویداد ملی تا ثریا

 

 

 به نقل از خبرگزاری شهرآرا :

 

رویداد ملی «تا ثریا» برای حمایت از طرح‌های فناور و نوآور

 

 

رویداد ملی «تا ثریا» به‌همت شرکت پیشگامان (حمایت از طرح‌های فناور و نوآور) سپاه امام‌رضا(ع) ۲۰مرداد در کارخانه نوآوری مشهد برگزار شد. این رویداد ملی قرار است تا انتهای سال ۱۴۰۱ در ۳۱ استان کشور در حمایت از طرح‌های فناور و نوآور در استان‌ها برگزار شود. در این رویداد طرح‌های نوآورانه اقتصادی صاحبان صنعت و سرمایه ارائه می‌شود.

محمود رضا کفاش، معاون علمی پژوهشی و فناوری سپاه امام‌رضا(ع) و مدیر شرکت پیشگامان توسعه فرایند دانش در استان خراسان رضوی، در نشست خبری که امروز در کارخانه نوآوری برگزار شد، درباره برگزاری این رویداد که قرار است پنجشنبه ۲۰مرداد در مشهد برگزار شود، گفت: یکی از وظایف اصلی ما در سپاه، بسیج‌کردن، جریان‌سازی و گفتمان‌سازی در عرصه علم و فناوری است. ما برای رسیدن به اقتصاد دانش‌بنیان در وهله اول باید چالش‌ها را شناسایی کنیم. اولین چالش، بی‌عدالتی در توزیع منابع است. متأسفانه منابع آن‌طور که باید توزیع نشده و این منابع به نحوی تقسیم نشده است که همه نخبگان، مجموعه‌ها و واحد‌ها که نیازمند این منابع هستند، از آن بهره ببرند.

کفاش تصریح کرد: یکی از اولویت‌های ما در برگزاری این رویداد، توزیع عادلانه برای واحدهای فناوری است که نیازمند هستند محصول را در کشور و استان گسترش دهند و وارد چرخه بازار کنند. چالش دیگری که مدنظر ماست، نبود هم‌افزایی میان ذی‌نفعان حوزه اقتصاد دانش‌بنیان است امسال بعد از نام‌گذاری سال، رهبر معظم انقلاب در جلسه‌ای بر احصای درست مسائل و نیازهای کشور تأکید داشتند. بنابراین، ما باید در وهله اول بتوانیم از این هم‌افزایی و هم‌گرایی این نیاز را شناسایی کنیم و آن را تقسیم‌بندی کنیم تا همه ذی‌نفع باشند.

به گفته وی، سومین چالش عدم مسئله‌پروری در اقتصاد دانش‌بنیان است. کی از دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب این است که در اقتصاد ما سهم تولیدات دانش‌بنیان از تولید ناخالص ملی کمتر از یک درصد است که باید این سهم به پنج درصد برسد.

معاون علمی، پژوهشی و فناوری سپاه امام‌رضا(ع) در ادامه گفت: نکته حائز اهمیت این است که ما در خود کشور از ۳۰درصد توان دانش‌بنیان استفاده می‌کنیم. این یعنی ۷۰درصد از این ظرفیت بی‌استفاده مانده است که این نیازمند توجه ویژه است.

وی تاکید کرد: ما باید برای حل مسائل فناورانه در کشور سه ضلع را در نظر بگیریم. اولین ضلع که می‌تواند به حل مسائل فناورانه کمک کند، مجموعه‌هایی هستند که تصمیم‌گیر هستند. کارخانه نوآوری، پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان و هسته‌های فناور در کشور می‌توانند راه‌حل ارائه دهند. تیم‌های فناوری داریم که هنوز نتوانسته‌ایم این‌ها را در کشور و استان شناسایی کنیم. ضلع دوم ضلع سرمایه‌گذاران است. در حقیقت بانک‌ها و شرکت‌هایی هستند که سرمایه‌گذار مشارکتی یا سرمایه‌گذار خطرپذیر هستند که می‌توانند در این حوزه فعال باشند و می‌توانند در حل مسائلی که در کشور وجود دارد، کمک کنند. سومین ضلع، خود مسئله است که باید شناسایی شود.

کفاش افزود: باید همه ظرفیت‌ها را در این عرصه پای کار بیاوریم. اگر این ظرفیت‌ها پای کار بیایند، نتیجه خوبی در عرصه ملی و بین‌المللی به‌دنبال دارد. مجموعه پیشگامان هم در همین عرصه برای حمایت از فناوران در واحد‌های فناور فعالیت خود را آغاز کرده است. یکی از اقدامات این است که به حل مسائل حوزه فناوری کمک کنیم، مسائلی که تا الان به‌دلیل نبود راه‌حلی بر زمین مانده‌اند.

slide-8502766
slide-903bd50
slide-701832c
slide-28ee229
slide-a98b304

 

تاراتک شرق در رویداد ملی تا ثریا

 

حضور موفق شرکت دانش بنیان تاراتک شرق در همایش ملی تا ثریا منجر به مقدمات شروع همکاری با بنیاد تعاون بسیج، پیشگامان و موسسه رویش کوثر را شد. طی مذاکرات انجام شده در این رویداد قرار شده طی جلسات آتی، توانمندی های شرکت معرفی شود تا بستر همکاری بیشتر به صورت دقیق مشخص شود. همچنین شرکت های سرمایه گذار در رویداد تاثریا ملزم به معرفی محصولات شرکت به نهاد های بالادستی و پایین دستی خود شده اند. از این رو شرکت در صدد تدوین طرح توجیهی و نقشه کسب و کار برای تمام محصولات خود برآمد. از نکات قابل توجه دیگر در این رویداد، شبکه سازی گسترده با سایر فناوران استان بود تا امکان تعریف پروژه های مشترک در سطح ملی فراهم شود. 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.